ZESPÓŁ MCC

KADRĘ MORSKIEGO CENTRUM CYBERBEZPIECZEŃSTWA TWORZĄ:

dr hab. Jerzy Kosiński, prof. AMW - Dyrektor MCC

Profesor nadzwyczajny Zakładu Systemów Informacyjnych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Do 2018 pełnił służbę w Policji zajmując się cyberprzestępczością, dowodami cyfrowymi, białym wywiadem internetowym i naruszeniami własności intelektualnej w internecie (odchodził na emeryturę jako prorektor ds. studiów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie). Organizator cyklicznych konferencji międzynarodowych „Techniczne aspekty przestępczości teleinformatycznej” (20 edycji), które w 2018 roku zmieniły nazwę na „Przestępczość teleinformatyczna XXI (2 edycje). Autor wielu publikacji (m.in. monografii „Paradygmaty cyberprzestępczości”) i wystąpień na konferencjach z zakresu swojej specjalności naukowej. Biegły sądowy z zakresu przestępczości komputerowej i kart płatniczych z listy Sądu Okręgowego w Olsztynie. Prowadził także szkolenia z zakresu cyberprzestępczości dla służb innych krajów (m.in. Armenia, Chiny, Mołdawia). Od roku 2020 jest dyrektorem Morskiego Centrum Bezpieczeństwa AMW.

dr hab. Grzegorz Krasnodębski, prof. AMW - Zastępca Dyrektora MCC

Absolwent Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej. W latach 1994-2004 pracował w Zespole Informatyki Marynarki Wojennej jako programista, projektant oraz analityk przy tworzeniu systemów informatycznych dla Marynarki Wojennej RP. Od 2004 roku zajmował stanowiska wykładowcy, adiunkta oraz kierownika w Zakładzie Zarządzania Kryzysowego na Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej. W latach 2015-2019 pełnił funkcję Prodziekana ds. Nauki na Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich. W 2020 rok objął stanowisko z-cy dyrektora ds. nauki w Morskim Centrum Cyberbezpieczeństwa. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z zarządzaniem kryzysowym, ochroną infrastruktury krytycznej, wykorzystaniem systemów informatycznych w bezpieczeństwie oraz cyberbezpieczeństwem.

dr inż. Jakub Syta - Zastępca Dyrektora MCC

Od ponad 20 lat promuje ideę, że zarządzanie cyberbezpieczeństwem może być proste. W tym czasie współtworzył szereg zespołów zajmujących się świadczeniem usług w zakresie bezpieczeństwa systemów informacyjnych, zrealizował projekty dla dziesiątek organizacji, współtworzył rozwiązania wykorzystywane do świadczenia zaawansowanych usług z zakresu cyberbezpieczeństwa. Jest zastępcą dyrektora Morskiego Centrum Cyberbezpieczeństwa – think tank’u stworzonego przy Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz wykładowcą akademickim. Równolegle rozwija ofertę profesjonalnych usług cyberbezpieczeństwa w firmie telekomunikacyjnej. Posiada wiele certyfikatów zawodowych, m.in. CISM, CISSP i CISA. ORCID 0000-0002-0115-6432

prof. dr hab. inż. Piotr Dela

Profesor dr hab. inż. Piotr Dela jest absolwentem Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej, studiów podyplomowych w Akademii Obrony Narodowej i studiów podyplomowych w Instytucie Polityki Światowej w Waszyngtonie. Od początku pracy zawodowej związany z instytucjami centralnymi MON i szkolnictwem wojskowym. Nauczyciel akademicki Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (Akademii Sztuki Wojennej) i Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Główny specjalista w Morskim Centrum Cyberbezpieczeństwa w Gdyni.  Autor ponad 100 artykułów, referatów, podręczników, opracowań naukowych i monografii.  Obszar zainteresowań naukowych obejmuje: systemy wspomagania decyzji, systemy i sieci teleinformatyczne, bezpieczeństwo informacyjne, bezpieczeństwo i militaryzacja cyberprzestrzeni. ORCID 0000-0003-3643-3759

dr hab. inż. Robert Janczewski

Dr hab. inż. Robert Janczewski jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych, Kierunku Elektronika i Telekomunikacja. Jest doktorem nauk o obronności. Nauczyciel akademicki związany z kilkoma uczelniami m.in. AMW Gdynia ASzWoj Warszawa, UWM Olsztyn czy WSPol Szczytno. Główny specjalista w Morskim Centrum Cyberbezpieczeństwa w Gdyni oraz specjalista w Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. Autor i współautor artykułów, referatów, opracowań naukowych, rozdziałów do monografii i monografii z zakresu cyberbezpieczeństwa i procesów informacyjnych. Członek rad naukowych oraz komitetów organizacyjnych konferencji tematycznych. Swój wysiłek badawczy skupia na zagadnieniach związanych z cyberprzestrzenią, cyberbezpieczeństwem oraz procesami informacyjnymi. Zainteresowania naukowe koncentruje również na procesach informacyjnych w środowisku cybernetycznym, a także cyberrozpoznaniu. ORCID 0000-0002-2011-0413

foto sł

dr Alicja Żukowska

Absolwentka University of Abertay Dundee oraz Uniwersytetu w Białymstoku. Doktor nauk prawnych. Od 2013 roku zatrudniona w Akademii Marynarki Wojennej. Główne zainteresowania badawcze obejmują zagadnienia bezpieczeństwa międzynarodowego, prawnych aspektów cyberbezpieczeństwa i ochrony ludności.

dr Andrzej Tałuć

Jest absolwentem Filologii Rosyjskiej Wydziału Filologiczno-Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku oraz studiów podyplomowych na kierunku Zarządzanie kryzysowe na Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Doktorat obronił na Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Zawodowo związany z formacją Straży Granicznej a następnie Wojskiem Polskim. Zajmował się analizą ryzyka i zagrożeń, współpracą międzynarodową i rozpoznaniem zewnętrznym. Specjalista Morskiego Centrum Cyberbezpieczeństwa WDiOM AMW w Gdyni. Obszar zainteresowań naukowych obejmuje: bezpieczeństwo informacyjne, zagrożenia graniczne i wywiadowcze obszaru postsowieckiego, aspekty wykorzystania wojny hybrydowej w rosyjskich doktrynach wojskowych. Autor artykułów związanych z bezpieczeństwem granicznym i morskim. Publikował w Roczniku Bezpieczeństwa Morskiego AMW w Gdyni.

mgr inż. Sebastian Draga 

Jest absolwentem Akademii Marynarki Wojennej, Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego oraz studiów podyplomowych w Akademii Marynarki Wojennej.  Od początku pracy zawodowej związany z Marynarką Wojenną RP. W swojej dotychczasowej działalności koncentrował się na zagrożeniach na akwenach morskich w tym także na akwenie Morza Bałtyckiego ze szczególnym uwzględnieniem działalności FB FR. Autor referatów i publikacji związanych z bezpieczeństwem i prognozowaniem zagrożeń na obszarach morskich. Zainteresowania naukowe skupia także na historii MW oraz obronie wybrzeża w 1939 roku. Obecnie specjalista Morskim Centrum Cyberbezpieczeństwa w Gdyni. 

kmdr por. mgr inż. Piotr Kata

Jest absolwentem Wydziału Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej na kierunku “Systemy łączności” a także studiów podyplomowych w Akademii Marynarki Wojennej na kierunku “Bezpieczeństwo narodowe”.  W trakcie dotychczasowej służby wojskowej zajmował stanowiska związane z planowaniem, rozwijaniem i utrzymaniem wojskowych systemów łączności i informatyki dla potrzeb jednostek i instytucji wojskowych dyslokowanych w obszarze odpowiedzialności. Obecnie pełni służbę wojskową w strukturach Morskiego Centrum Cyberbezpieczeństwa na stanowisku Starszego Wykładowcy, prowadząc ze studentami AMW zajęcia związane z bezpieczeństwem transmisji danych w sieciach teleinformatycznych, analizy danych jak również zarządzaniem bezpieczeństwem informacji. 

mgr inż. Karol Gazda

Absolwent Politechniki Gdańskiej oraz Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Od 2016 związany z działalnością naukową Akademii Marynarki Wojennej realizuje ekspertyzy, kursy, szkolenia i zajęcia dydaktyczne z wielu obszarów szeroko rozumianego cyberbezpieczeństwa.  Od 2019 powołany na biegłego sądowego z zakresu informatyki śledczej przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

PONADTO Z MCC STALE WSPÓŁPRACUJĄ:

dr hab. Tomasz Aleksandrowicz

Profesor Wyższej Szkoły Policji. Prawnik, ekspert ds. bezpieczeństwa. Zajmuje się prawnymi, międzynarodowymi i politycznymi aspektami współczesnego terroryzmu. Naukowo interesuje się koncepcjami suwerenności państwa narodowego w dobie globalizacji i integracji europejskiej oraz problemami służb specjalnych. Specjalizuje się również w zagadnieniach dotyczących wywiadu gospodarczego, analizy informacji i bezpieczeństwa oraz etyki we współczesnym życiu gospodarczym i publicznym. Aktywność naukową przez wiele lat łączył z pracą w administracji, m.in. w pionach analitycznych służb specjalnych, Zespole Doradców Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Zespole Koncepcji Działania Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego

dr inż. Paweł Ciszek

W latach 2007 – 2017 kierował Działem Łączności i Obsługi Informatycznej Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. W tym czasie nadzorował wdrożenie szeregu rozwiązań informatycznych wykorzystywanych na co dzień do kształcenia funkcjonariuszy Policji.

dr Krzysztof Jakubski

Ekonomista, ekspert w zakresie przestępczości komputerowej, wykładowca akademicki. Specjalizuje się w przestępczości komputerowej, negatywnych zjawiskach w cyberprzestrzeni, bezpieczeństwie teleinformatycznym, a także przestępczości związanej z elektronicznymi instrumentami płatniczymi. W latach 1993-1995 wykładowca procesu karnego i taktyki dochodzeniowo-śledczej w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie – Zakład Prawa. Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa w Departamencie Bezpieczeństwa i Administracji. W latach 2004-2004 Administrator Bezpieczeństwa Informacji w Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. w Warszawie.