Podczas I Konferencji Programu Analityczno-Badawczego „Sektor bankowy w warunkach spowolnienia gospodarczego i jego rola w odbudowie gospodarki” w dniu 28 marca 2023 r. w Klubie Bankowca, podsumowaliśmy blisko 4 lata działania Programu.

Program Analityczno-Badawczy WIB, który powstał w 2019 roku, stał się jednym z najważniejszych w Polsce ośrodków realizujących użyteczne dla sektora bankowego badania i analizy. Ponad sto raportów badawczych stworzonych w ramach Programu Analityczno-Badawczego trafiło bezpośrednio do blisko 2.500 odbiorców. W webinariach Programu Analityczno-Badawczego wzięło dotychczas udział blisko 17 000 bankowców. I Konferencja PAB WIB stała się okazją dla autorów raportów PAB WIB do zaprezentowania swoich opinii w 3 obszarach badawczych:

  • Sytuacji makroekonomicznej i prognoz rozwoju dla sektora bankowego,
  • Zdolności sektora bankowego do finansowania gospodarki,
  • Wyzwań w zakresie nowoczesnych technologii i cyberbezpieczeństwa.

Uroczystość wręczenia odznaczeń honorowych ZBP
Podczas Konferencji PAB WIB odbyła się także uroczystość wręczenia odznaczeń honorowych Związku Banków Polskich – Odznak Honorowych i Medali Mikołaja Kopernika. Wyróżnienia otrzymali kierownicy i członkowie Zespołów Badawczych opracowujący raporty badawcze w ramach Programu Analityczno Badawczego Warszawskiego Instytutu Bankowości.

Odznaczenia są wyrazem najwyższego uznania za osobiste, kreatywne działania na rzecz rozwoju polskiej bankowości. Wyróżnione osoby zapewniają  wysokiej jakości analizy i badania z obszaru cyberbezpieczeństwa i nowych technologii, warunków funkcjonowania banków, szeroko rozumianego otoczenia sektora bankowego, bankowości spółdzielczej, problemów funkcjonowania i finansowania rynku nieruchomości oraz wyzwań stojących na drodze transformacji energetycznej w Polsce. Przyczyniają się tym samym do podnoszenia poziomu bezpieczeństwa usług bankowych.

Zarząd ZBP podjął decyzję o przyznaniu:
Odznaki Honorowej

  1. Pan dr Mateusz Blocher, Kancelaria SK&S
  2. Pan dr Miłosz Brakoniecki, Obserwatorium Biz,
  3. Pan prof. dr hab. inż. Wojciech Cellary, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu,
  4. Pan prof. dr hab. Jan Czekaj, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie,
  5. Pan dr Wojciech Iwański, Kancelaria SK&S,
  6. Pan dr Krzysztof Kil, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie,
  7. Pan dr hab. inż. Jerzy Kosiński, prof. AMW, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni,
  8. Pan dr hab. Paweł Marszałek, prof. UEP, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu ,
  9. Pan dr Marcin Olechowski, Uniwersytet Warszawski, Kancelaria SK&S,
  10. Pan dr Wojciech Zatoń, Uniwersytet Łódzki.